Strona internetowa to najczęściej nie tylko suche tekstowe informacje ale i wymieszane z nią różnego typu ilustracje – przedstawiające opisywaną treść, uzupełniające treść a czasem nawet zastępujące tekstową treść. Ilustracje na stronie www nie powinny być jednak wrzucane bezmyślnie i bezrefleksyjnie. Przed wysłaniem ich na serwer należy je wcześniej odpowiednio przygotować do roli jaką mają pełnić. Widoczne na stronie grafiki można z grubsza podzielić na cztery rodzaje:


1 – Grafiki wchodzące w skład samego szablonu, najczęściej w różny sposób wkomponowane w tło strony i powtarzające się regularnie w tych samych miejscach na wszystkich podstronach. Grafiki tego typu stanowią najczęściej stały element witryny i poza etapem samej realizacji strony, raczej się ich nie wymienia, a jeśli już ktoś ma taką potrzebę, to najlepiej zlecić taką podmianę autorowi strony. Próby samodzielnego „dłubania” w kodzie szablonu celem wyrzucenia/podmiany grafiki, bez odpowiedniej wiedzy, może zakończyć się uszkodzeniem szablonu a co za tym idzie samej strony.

2 – Slajdy, czyli różnego typu zmieniające się na stronie w określonej częstotliwości i kolejności grafiki (najczęściej zdjęcia), których rolą jest najczęściej wyróżnienie wybranych treści. Slajdy mogą mieć rozmaite formy i rozmiary a ich położenie zależy od funkcji szablonu i/lub zastosowanych rozszerzeń.

3 – Galerie, czyli treści w których dominującą rolę stanowią właśnie zdjęcia, najczęściej pogrupowane tematycznie w kategorie i podkategorie

4 – Zdjęcia, a mówiąc precyzyjniej wszelkiej maści i rodzaju ilustracje przyporządkowane do określonych na stronie treści – najczęściej artykułów.

Jeśli właściciel strony chce samodzielnie tworzyć i edytować treści na stronie – w tym uzupełniać treści zdjęciami lub innymi ilustracjami, to powinien przestrzegać pewnych reguł związanych z dobieraniem takich treści jak i ich przygotowaniem do internetowych publikacji na stronie www.

Do ilustrowania treści najczęściej wykorzystuje się zdjęcia. Zdjęcia możemy pozyskiwać na dwa sposoby:

A. Znaleźć potrzebne nam fotki w internecie. Sugeruję zacząć poszukiwania od tzw. banków zdjęć. Wyszukiwarka internetowa, pod hasłem „banki zdjęć” wskaże nam długą listę witryn specjalizujących się w gromadzeniu zdjęć. Zdjęcia najczęściej są otagowane jakimiś kluczowymi frazami, które mają na celu wyselekcjonowanie nam zdjęć o określonej tematyce lub zawartości. Należy mieć też na uwadze, że zdjęcia to również produkt. Za najlepsze i najbardziej unikalne fotki trzeba będzie zwykle zapłacić. Niemniej, przy mało sprecyzowanych potrzebach zilustrowania naszych treści, możliwe że uda nam się znaleźć w sieci darmowe zdjęcia, mniej lub bardziej odpowiadające naszym potrzebom – szukaj: „darmowe banki zdjęć”.

B. Wykorzystać potencjał swojego smartfona lub klasycznego aparatu fotograficznego i po prostu samodzielnie „ustrzelić” potrzebne nam zdjęcie/a.

Mając już wytypowane zdjęcie/a do zilustrowania naszych treści, przed wysłaniem ich na serwer POWINNIŚMY je jeszcze na własnym kompie odpowiednio przygotować do internetowych publikacji, o czym większość niefrasobliwych administratorów stron zwykle nie wie, lub zwyczajnie to bagatelizuje.

Nie należy ładować na serwer zdjęć prosto z wielomegapikselowego aparatu!!!!!!!. Współczesne aparaty fotograficzne, a nawet tanie smartfony, potrafią robić zdjęcia o rozmiarze nawet 10000 pikseli. Zdjęcia o takim gigantycznym rozmiarze nadają się do drukowania wielkogabarytowych reklam na fasady wieżowców a nie do publikowania ich w internecie. Podobnie znalezione lub kupione w internecie zdjęcia też mogą rozmiarami znacznie przekraczać nasze internetowe potrzeby. Dlatego zdjęcia do publikacji na stronę www, przed wysłaniem ich na serwer, należy wcześniej odpowiednio zredukować rozmiarowo. W przeciwnym wypadku:

  • szybko zużyje się dostępna na serwerze powierzchnia twojego konta
  • szybciej zużyją się miesięczne limity transferów dla Twojej strony
  • w przypadku tworzenia kopii awaryjnych strony, wraz z narastającym ciężarem plików ilustracji, wzrasta także ryzyko powstania uszkodzonej kopii awaryjnej, o czym zwykle przekonasz się dopiero gdy będzie Ci ona potrzebna (opcjonalnie, o ile struktura używanego skryptu na to pozwala, najlepiej wykluczyć folder z ilustracjami z zasięgu tworzenia kopii awaryjnych).
  • strona wolno ładuje się do przeglądarki co ma mocno negatywny wpływ na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Proponuję aby zdjęcia do publikacji na stronie www nie miały więcej niż +/- 1000 pikseli szerokości. Taki rozmiar zwykle w zupełności wystarcza aby zilustrować treść a jednocześnie nie przeciążyć znacząco pojemności konta hostingowego ani transferów.

Rozmiary zdjęć można redukować w większości programów graficznych, nawet tak trywialnych jak Windosowy Paint, choć zwykle trzeba się bawić na piechotę, tzn. otwierać po kolei każde z przygotowanych zdjęć i redukować jego rozmiar. Przy konieczności publikowania jakichś galerii z dużą liczbą fotek, takie zajęcie może być dość monotonne i czasochłonne. Dlatego czasem warto zaprząc do tego celu jakiś bardziej zaawansowany graficzny kombajn, który będzie potrafił zautomatyzować proces redukcji rozmiarów zdjęć. Jednym z takich kombajnów jest np. darmowy IrfanView:
dobreprogramy.pl/IrfanView

IrfanView

Graficzny kombajn IrfanView do automatycznego redukowania serii zdjęć z wybranego folderu, do określonych w opcjach stałych rozmiarów.

Patrz opcja: Plik > Przetwarzanie wsadowe
Trzeba się programem trochę pobawić aby wyczuć jego funkcje i możliwości

 

Po zredukowaniu rozmiarów zdjęć, a przed wysłaniem ich a serwer, warto jeszcze zadbać o to, aby zdjęcia przeznaczone do publikacji na stronie, a konkretnie nazwy plików/ilustracji nie miały:

  • Polskich ani żadnych innych narodowych znaków zmiękczających typu: żółćęśąźń. Nazwy plików powinny zawierać wyłącznie litery i/lub cyfry.
  • Spacji. Zamiast spacji w nazwie pliku użyj myślnika „-” lub podkreślenia „_”

Dopiero tak przerobione pliki ilustracji wyślij na serwer, metodą najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom, możliwościom lub posiadanym umiejętnościom.