Skrypty CMS takie jak Joomla czy WordPress zawierają w swoim rdzeniu zazwyczaj tylko niezbędną namiastkę narzędzi i funkcji potrzebnych do tego, aby postawić stronę www.
Przy niewielkich potrzebach i wymaganiach to wystarcza, ale chcąc postawić bardziej rozbudowaną funkcjonalnie i ciekawą graficznie stronę internetową trzeba zaprząc to edycji strony jakieś dodatkowe rozszerzenia, które umożliwią dostrojenie budowanej witryny do naszych specyficznych potrzeb.
Wśród ogromnej już a przy tym stale powiększającej się i rozwijającej liczby najprzeróżniejszych rozszerzeń w postaci komponentów, modułów, dodatków czy wtyczek, wyróżnia się grupa prawdziwych kombajnów w postaci tzw. Page Builder-ów. Są to w uproszczeniu wizualne kreatory stron, działające wprawdzie w obrębie dedykowanego im CMSa i wykorzystujące jego potencjał, ale posiadające własne narzędzia do szycia strony według koncepcji i pomysłów projektanta.
Wybrany Page Builder to przede wszystkim wizualny kreator strony. Nawet bez programistycznego wykształcenia można złożyć w nim, niczym z klocków lego, stronę z potrzebnymi nam treściami a następnie wizualnie ostylować, tak aby strona nie tylko wyglądała ładnie i nowocześnie, ale również niepowtarzalnie. To nie jest już toporne dostrajanie zakupionego wcześniej szablonu do potrzeb użytkownika.
Buildery, nawet w swoich okrojonych darmowych wersjach, posiadają możliwość wizualnego rozmieszczania i stylowania potrzebnych elementów na stronie, tak jak potrzebuje tego użytkownik, a nie jak narzuca mu to zakupiony szablon. Co więcej, komercyjne wersje tych narzędzi udostępniają użytkownikowi gotowe biblioteki różnych wizualnych koncepcji rozlokowania na stronie swoich treści, które po zaimportowaniu można dalej zmieniać i modyfikować.
Przechodząc do konkretów, jedną z najpopularniejszych tego typu wtyczek WordPressa z gatunku tzw. Page Builderów, czyli w skróconej definicji wizualnych kreatorów treści – jest Elementor.
Interfejs tego edytora jest częściowo zlokalizowany na język polski. Jest też, jak większość WordPressowych wtyczek, częściowo darmowy a częściowo płatny.
Dokupując komercyjną część Elementora Pro rozbudowujemy bibliotekę funkcji o elementy, pozwalające tworzyć powtarzające się na wybranych podstronach, stylistycznie jednakowe, natomiast merytorycznie inne – dynamicznie zmieniające się treści, przez co strona zachowując jednolitą graficzną strukturę potrafi jednocześnie, zależnie od potrzeb, prezentować różną zawartość.
Wersja darmowa w okrojonej formie, a wersja Pro w pełnej, daje także dostęp obszernych zasobów tzw. szablonów treści czyli stylistycznie sformatowanych elementów, które po zaimportowaniu wystarczy już tylko prze-edytować pod kątem zawartości aby mieć ładnie prezentującą się na każdej szerokości ekranu informację.
Niebagatelne znaczenie w popularności Elementora stanową rozwijające się wokół niego pod-produkty w postaci kolejnych wtyczek – oczywiście też po części darmowych a po części płatnych, co w sumie daje olbrzymi potencjał możliwości tego pakietu.
Jak to w WordPressie często bywa, niektóre szablony wręcz uzależniają swoje prawidłowe działanie od obecności wtyczki Elementor.
- Katalog rozszerzeń
- Strona autora
- Zobacz także:
- Widgety Elementora
Katalog rozszerzeń
Strona autora
Zobacz także:
Widgety Elementora